Nova godina je i vreme je za postavljanje novih ciljeva i donošenje novih odluka. Neki su krenuli sa dijetom, neki će prestati da puše i manje će da se nerviraju. Ipak, u ovom postu bavićemo se drugim temama. Prema svim do sada objavljenim analizama i najavama, u domenu sajber bezbednosti, čeka nas vrlo turbulentna i izazovna godina sa novim pretnjama i novim metama. U ovom tekstu predstavićemo 4 kratka saveta za povećanje vaše online bezbednosti. Za uspeh vaše dijete i plana za odvikavanje od pušenja, ne mogu da garantujem. Ipak, ukoliko usvojite ove 4 odluke značajno ćete doprineti vašoj online bezbednosti.

Photo credit: Mashable.com
1. Lozinke i zaboravljeni online nalozi
Kada ste poslednji put promenili lozinku na vašem Facebook nalogu? Kada ste poslednji put promenili lozinku na bilo kom online nalogu koji koristite? U 2014. promenite sve lozinke na vašim online nalozima.
Zaboravite na datume rođenja, imena članova porodice i kućnih ljubimaca.
Odaberite jake lozinke. Sajt koji će vam pomoći u odabiru metode izbora lozinke: http://strongpasswordgenerator.com/. Iako je sajt siguran, savetujem vam da lozinku ipak osmislite sami. Lakše ćete je zapamtiti na taj način.
Ukoliko imate problema sa pamćenjem svih lozinki možete koristiti menadžer lozinki, koji će za vas odraditi većinu posla. U tom slučaju odluka pada na KeePass, odličan i suguran open source softver koji podržava sve platforme (Windows, Linux, Mac, Android).
Druga stvar na koju treba da obratite pažnju su vaši online nalozi na sajtovima koje više ne koristite. Tu pre svega mislim na davno zaboravljene forume i uvele društvene mreže. Obrišite naloge koje ne koristite – doprinećete povećanju vaše online sigurnosti.
Zbog čega je ovo važno? Prošle godine, kada je hakovan Adobe, videli smo da ugrožavanje sigurnosti korisnika na jednom sajtu utiče na njihovu globalnu sajber bezbednost. Najviše su ugroženi korisnici koji koriste slabe lozinke tako da je na kompromitaciju Adobe baze morao da reaguje i Facebook, kako bi zaštitio svoje korisnike. Kako su same društvene mreže dosta dobro osigurane postoji verovatnoća da će sajber kriminalci svoju pažnju usmeriti na stare i neažurne sajtove gde će lakše doći do login podataka koje će pokušti da iskoriste na vašim aktuelnim nalozma. Da li koristite različitu lozinku za svaki sajt?
Da li je vaš nalog hakovan u nekom od velikih napada u 2013. možete proveriti na sajtu:
https://haveibeenpwned.com/ (by Troy Hunt)
2. Dvofaktorska autentifikacija – gde god je to moguće
Čak i u slučaju da dođe do kompromitovanja vaše lozinke većinu napadača zaustaviće dvofaktorska autentifikacija. Ukratko rečeno, dvofaktorska autentifikacija podrazumeva još jedan korak pri logovanju, nakon unošenja korisničkog imena i lozinke.
Obično je to slanje SMS koda na vaš telefon. Tek kada unesete kod, moći ćete da se ulogujete na vaš nalog. Za „obične“ napadače ovaj korak biće nepremostiva prepreka. Svi vodeći sajtovi i društvene mreže omogućavaju aktivaciju ove usluge koja je za korisnike 100% besplatna a značajno doprinosi vašoj online sigurnosti.
Kako da aktivirate ovu opciju možete pogledati na linkovima:
Google
Facebook
Twitter
LinkedIn
3. Zaboravite na Windows XP
8. aprila 2014. Microsoft prestaje sa pružanjem podrške za Windows XP.
Zbog čega treba da zaboravite na ovaj operativni sistem, već sam pisao u postu:
Windows XP nakon 08.04.2014. – ozbiljna pretnja za vašu sigurnost. Šta je rešenje?
4. Pažljivo sa Android telefonima/tabletima
U 2013. godini došlo je do prave ekspanzije malvera za Android operativni sistem. Android polako pretenduje da dugoročno postane najnapadanija platforma. Kompromitacija vašeg telefona vrlo lako može da dovede do kompomitacije svih vaših online naloga. Vodite računa koje aplilkacije instalirate i koje permisije one zahtevaju od vas. Ukoliko niste sigurni, pročitajte ocene korisnika na PlayStore-u i budite ekstremno pažljivi ukoliko želite da instalirate nešto što je krekovano.
Sigurnost mobilnih uređaja je tema kojom ćemo se detaljnije baviti na ovom blogu u 2014.

Photo credit: ibtimes.co.uk
Ovo su bila 4 brza saveta za online sigurnost u 2014. godini.
Ove godine ozbiljno ćemo se baviti i drugim pretnjama koje nisu pomenute u ovom tekstu. Pisaćemo o korišćenju Wifi mreža, e-bankingu i ostalim tačkama gde možemo da napravimo grešku koja će ugroziti našu sigurnost.